Vitrinskåp, nyrenässans, 1800-talets andra hälft
Tvådelat med glasat dörrpar framför hyllinredning, uppsvängt krön. Nedtill dörrpar och lådor, flankerande kolonetter och skuren dekor. Bredd 109, djup 56, höjd 252 cm. Nyckel finns.
Smärre skador, dekor- och listbortfall.