Ampel, för fyra ljus, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.
Förgylld och patinerad brons. I form av romersk oljelampa. Dekor av stiliserade palmetter, blommor samt finialer i form av pinjekottar och eldsflammor. Diameter 47, höjd 66 cm.
En ljusarm med lagning. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor