Schatull fanerat med mahogny och beslag i mässing. Insidan med fack. Tolv flaskor i klarglas med propp och förgylld dekor. Höjd 15,5-22 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nagg. En flaska skadad. En avvikande flaska, saknar propp. Fanerskador. Nyckel saknas.