Både kannorna med hänklar av trä. Kaffekannans längd 26 cm, höjd 23 cm inkl blomformad knopp. Gräddkannan invändigt förgylld, höjd 11 cm.
Sammanlagd vikt 727 g.
Åldersrelaterat slitage. Anlupna. Kaffekannans hänkel med ytskada. Gräddsnäckan med smärre, gammal lagning.