Matteo Thun, teservis, "Nefertiti", Memphis-gruppen, Bitossi, Montelupo Fiorentino, Italien 1980-tal.
Porslin, gråglaserat med förgylld dekor. Servis bestående av tekanna, sockerskål och två tekoppar med fat. Tekannans längd 21,5 cm, höjd 19 cm, sockerskålen 12x12 cm, höjd 14 cm, koppearnas höjd ca 9 cm, fatens bredd 13,5 och 14 cm.
Stämplade M.THUN per MEMPHIS made in italy.
Sockerskålens lock med ett litet nagg med förgyllningsbortfall. Tekannans botten med litet kantnagg. Obetydligt ytslitage.