Topasfärgat kristallglas.
1 st karaff med propp, höjd 31 cm.
9 st rödvinsglas, höjd 16,5 cm.
8 st grogglas, höjd 11 cm.
8 st selterglas, höjd 8 cm.
9 st snapsglas, höjd 12 cm.
9 st sherryglas, höjd 10 cm.
11 st starkvinsglas, höjd 10 cm.
Somliga exempel gravyrmärkta Eda och numrerade undertill.
Slitage. Tillverkningsdefekt i massan på karaffen. Ett snapsglas med nagg. Ett selterglas med nagg. Ett grogglas med nagg.