Dosa med invändig förgyllning och niellodekor av heltäckande mönster, K Anderson, längd 7,3 cm, vikt 89 gram.
Dosa med invändig förgyllning, graverat monogram och bårder, undersidan med gåvogravyr, svensk importstämpel, längd 9 cm, vikt 53 gram.
Smärre slitage.