Kerstin Hörlin Holmquist, fåtölj, "Stora Adam", Ur Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Textilklädd med knapphäftad rygg. På ben av bok. Brickmärkt. Sitthöjd 37, bredd 70, höjd 83 cm.
Torkad stoppning. Något slitage. Märken och fläckar på benen.