Sockerskålen invändigt förgylld, stämplad I.M. sannolikt Johan Fredrik Manström, 1861. Bredd 16 cm, höjd ca 9 cm.
Sockertång, mästarstämpel Josef Nordberg, 1854. Längd 17 cm. Graverade initialer med datering 1855.
Totalvikt 325 g.
Skålen med lagning och, på motsatt sida, monogramgravyr, åldersrelaterat slitage med enstaka små bucklor. Sockertången med smärre slitage.