Gert Nyström, taklampa, "Festival", Fagerhult, 1900-talets andra hälft.
Stomme av aluminium med cylindrar av klarglas i två rader. Takkopp i förkromad metall. Nio ljuspunkter. Etikettmärkt. Höjd 45 cm, diameter 62 cm.
Två glaskupor limmade / den andra saknar en bit glas. Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.