Fanerad med bla jakaranda, mahogny och lönn. Två lådor. Beslag av mässing. Skiva av marmor (Brocatello di Spagna). Längd 116, bredd 55, höjd 89,6 cm.
Senare dragringar. Smärre fanerresningar, skador och lagningar. Förlängda ben. Renoverad. Nyckel saknas.