Bemålade i grått. Skuren dekor. Genombruten ryggbricka med kopplat axknippe. Två stycken sigernade CIWS samt märkta med Stockholms stolmakarämbetes etikett. Sitthöjd ca 47 cm.
De två stolarna av Wadström: en rygg i behov av limning, samt ryggbrickor med små skador, men för övrigt god kondition. De fyra: Renoverade, kompletterade, smärre skador och lagningar.