Förgylld och bronserad. Rikt skuren dekor kolonner och urnor. Spegelglas. Krön med trofémotiv av harpa, flöjrer och blommor. Vitmålad urtavla med arabiska siffror märkt Beurling, Stockholm. Pendel medföljer. Höjd 93, bredd 45 cm. Nyckel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Ställvis slitage. Lagningar och sprickor Smärre dekorbortfall.