Gucci, G-Timeless Sport, armbandsur, 44 mm.
Stål, safirglas, quartz, datum, textilrem.
Boett nr 126.2, 13397353
Kaliber ETA F07111
Armbandet och spännet märkta "Gucci".
Obetydligt ytslitage. Helhetsintrycket är gott. Urverket fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att urverket kommer att fungera i framtiden. Observera att urverket inte har testats för tidsprecision och kan behöva servas på köparens bekostnad. Klockorna har öppnats för att undersöka urverket, därför ges inga garantier för att klockorna är vattenresistenta. Potentiella köpare bör inspektera varje klocka för att försäkra sig om dess skick. För mer information, vänligen läs våra Köpvillkor.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.