Bertha Valerius, olja på duk
Porträtt föreställande friherinnan Josephine Rudbeck - midjebild, rikt skuren originalram, 78x64 cm
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr.
Friherinnan Josephine Rudbeck, f. Hamilton 1834-1861.
Ramen etikettmärkt Hermann Tautz, Stockholm