Turkosgrönmålad metallstomme. Upptill glasskärm i blästrat klarglas, underliggande glasskärm i gultonat glas. Upptill ligger ett bländskydd i papp. Fyra ljuspunkter. Diameter 65 cm, höjd 40 cm.
Nagg på översta glasskärmens ovan sida. Färgbortfall. Skador på pappskärmen. Åldersrelaterat slitage. Senare sladd. Ej funktionstestad.