Spegellampetter, två stycken, för ett ljus, Gustaviansk samt Gustaviansk stil, sent 1700- respektive sent 1800-tal.
Bronserade. Genombruten krön med dekor av facklor, lagergirland samt krönande bandrosett, nederdel med dekor av räfflad sköld och volutformade bågar. Kvicksilverfolierat spegelglas. Ljusarm av mässing. 75 x 30 cm.
Skador, lagningar. Senare glas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.