Taklamapa, modell 101/5, Orno, Stockmann, Finland 1900-talets mitt.

Mässing och vit lackerad metall, glaskupa i matterat opalglas. Fem ljuspunkter. Diameter 60 cm, höjd 15 cm.

Åldersrelaterat slitage. Smärre märken på glasytan. En senare lampsockel. Ej funktionstestad.

Utropspris
500 EUR