Brännmärkta Design Erik Richter Norrgavel. Ek. Stolar med dynor i fårskinn. Sitthöjd 46, höjd 83 cm. Bordet delvis lackerat, nedåt avsmalnande ben, samt med förlängningsskivor i långsidornas sarg. Längd 210, bredd 84, höjd 74 cm. Förlängningsskivorna vardera 36,5 cm.
En stol har gått isär något i ryggen. Repor, slitage.