Fanerad med bl.a. valnötsrot. Rik intarsiadekor med historiserande motiv och bladslingor. Konturerad med avfasade hörn, tre lådor. Bredd 68, djup 43, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Skador. Lagningar. Förstärkningar. Nyckel sitter fast i låset.