Bronserad. Genombrutet krön med dekor av draperade lagerfestoner och blomster, ramverk med med lagerstav, nederdel med musselformation, blomster och lagergirland. Märkt med Stockholms hallstämpel 1778. Höjd 133, bredd 60,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Senare bronsering. Senare glas. Smärre skador och lagningar.