Fanerad med amarant, plommon och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av rutor, romber och fält. Skiva av kolmårdsmarmor med otydlig rödkriteanteckning. Signerad PGB samt SEAST för Stockholms snickarämbete i översta lådan. Längd 85, bredd 47, höjd 78,5 cm. Nyckel finns.
Skiva med lagning.
Två hörn samt en lådkant med avslag.
Smärre skador och lagningar.
Ett lås senare, ett löst.