Bronserad stomme med dekor av lagerbård och pärlstav. Glasad dörr och sidopartier med bakomliggande hyllinredning. Överkragade ben med kannelyr. Löst liggande stenskiva. Bredd 64, djup 46, höjd 130 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Färgbortfall. Hyllplan och skivan med nagg/sprickor. Låset kärvar.