Erik Öhrmark, stolar, ett par, gustavianska. , omkring år 1800 samt en taburett, 1900-tal.
Vitmålade med gula detaljer. Textilklädda sitsar. Dekor av bladskärning, hörnfleuroner. Kannelerade samt överkragade ben. Sitthöjd 45, bredd 48, höjd 88 cm.
Senare målning. Renoverade. Senare målning. Förstärkningar. Smärre slitage. Smärre färgbortfall.