Kaffekanna samt invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka. Graverad dekor, bladanfanger.
Kaffekannans höjd 23 cm, längd 26 cm. Sockerskålens bredd inkl hänklar 18,5 cm, gräddsnäckans höjd 13,5 cm.
Fatets diameter 13,5 cm.
Totalvikt 1450 g.
Ställvis anlöpningar. Sedvanligt åldersrelaterat slitage.