Gustaf Möllenborg, jardinjär, silver, Stockholm, 1890.
Oval form med uppsvängda hänklar, godronnerat liv med dekor av blommor och blad. På tassfötter. Lös insats av klarglas. Längd 37, bredd 22, höjd 15 cm. Silvrets vikt 621 gram.
Smärre slitage. Senare gravyr. Insats med nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.