Skrivbord i Boulle-teknik med svartlackerade områden, rikt ornerat med inläggningar i mässing mot sköldpaddsimitation. Förgyllda beslag och lister. En låda i sargen, svängda ben med tassformade skoningar. Löst liggande skiva av klarglas. Längd 137, bredd 84, höjd 77 cm.
Ställvis slitage. Skador, dekorbortfall och lösa dekorelement. Torrsprickor, lagningar. Nyckel saknas.