Patinerad metall på sockel av sten. Emaljerad urtavla med arabiska siffror och girlander. i form av liggande kvinna. Signerad Moreau samt märkt Made in France. Längd 48, höjd 34 cm. Pendel saknas. Nyckel finns.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Slitage. smärre nagg.