Dosa, locket med kedja och glasfluss, Carl Neuendorff d.y., Karlskrona 1884, höjd 2,5 cm.
Dosa otydliga svenska stämplar, invändigt förgylld, locket med figurmotiv, diameter 4,5 cm.
Vikt totalt 50 gram.
Dosa i gulmetall samt fingerborg, båda utan stämplar, medföljer.
Smärre slitage.