Figurin föreställande bentuggande hund. Markimiterande platta dekorerad med bl a grenar, kedja och halvt ben samt en sten med kursiverade kyrilliska initialer T.A. daterad 1868.
Längd 10,5 cm, hundens längd 9 cm. Totalvikt 422 g.
Hunden stämplad med kokoshnik 84, Moskva, plattan stämplad även med kontrollmästarstämpel år 1895.
Skruvarna och kopplet saknas, hunden lös.