Carl Gustaf Hiort af Ornäs, fåtölj, "Rialto", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-talets slut.
Teak stomme. Armlän klädda med läder, rygg och sits med lösa plymåer. Senare lindade armlän. Sitthöjd ca 40 cm, bredd ca 64 cm, höjd 70 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Smärre slitage.