Folke Ohlsson, fåtölj med fotpall, "Duxiesta", Bra Bohag, Dux, 1960-tal.
Stomme av teak, med grå textilklädsel. Lutbar sits och rygg, samt ställbar vinkel på fotpallen. Fåtöljens bredd 75, höjd 101, sitthöjd 38 cm. Pallens bredd 62, djup 45, höjd 37-47 cm.
Något slitage. Nackkudde saknas. Märken.