Konande bägare med stiliserad bård och pärlstav nedtill, rund bladhölstrad fot. Livet med minnesgravyr. Diameter 12, höjd 16,5 cm. Vikt 228 gram. Konande, delvis förgylld bägare, dekor av lambrekängbård, livet med gravyr, rund bladhölstrad fot. Diameter 14,5, höjd 20,5 cm. Vikt 287 gram.
Smärre slitage, förgyllning med hårdare slitage. Bucklor nedtill.