Sk "meuble d'appui". Svartlackerat med inläggningar i Boulle-teknik av mässing och faux-tortoise. Beslag av förgylld mässing. Skåpdörr med bakomvarande hyllinredning. Skiva av vitspräcklig marmor. Längd 115, bredd 42, höjd 106 cm. Nyckel finns.
Smärre skador. Skiva med repor och något missfärgad. Renoverad.