Invändig förgyllning, rund på indragen fot, dekor av girlander med rosetter, graverad text "HKH Prins Gustaf Adolfs hederspris vid svensk riksskyttetäflingen år 1906". Diameter 26, höjd 17 cm. Vikt 988 gram.
Medföljande originalask med skador.
Smärre slitage.