Grön glasyr. Silverdekor med motiv föreställande en sjöjungfru. Märkt Handrejad samt Argenta och numrerad 1132. Bär gåvodedikation på fotringen. Höjd ca 18,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Tillverkningsdefekt. Fäckar på insidan av mynningen. Bär dedikation.