Kerstin Hörlin-Holmquist, fåtöljer ett par, "Skrindan", OPE-Möbler, 1900-talets andra hälft.
Stomme av betsad bok. Lösa knapphäftade dynor i sits och rygg, klädda med tyget "Lustgården" formgivet av Stig Lindberg. Etikettmärkta. Sitthöjd 40, bredd 73, höjd 81 cm.
Ställvis slitage. Märken. Ny klädsel. Benavslut med senare tassar.