Förgylld, bronserad och bemålad spegel. Krön med romerska sfinxer vid fyrfat, nedtill palmetter. Ramverk med kannelering, pärlstav och bandfläta. Fasettslipat spegelglas. Höjd 163, bredd 65 cm. Bronserat konsolbord med löst liggande marmorskiva. Bredd 68, djup 37, höjd 75 cm.
Något slitage. Ställvis skador. Skivan på baksidan av spegeln har släppt. Färgbortfall.