Joan Miró, "Hommage à Joan Miro"
Signerad, märkt H.C. 1973. Cordialment. Bildmått 67,6 x 49,5 cm. Bladstorlek 76,5 x 57 cm. Vattenstämpel Sala Caspar. Oramad.
Åldersrelaterat slitage.
Galerie Joan Gaspar
Dupin 868
Motivet trycktes i samband med Joan Mirós 80-års födelsedag. 275 st. avdrag trycktes utöver den ordinarie editionen och märktes H.C.