Josef Ekberg, skål, Gustavsberg, 1929.
Rund, nedåt avsmalnande form på fotklack. Flintgods med lysterglasyr i kopparfärgade toner med dekor av blommor och djur samt förgyllda detaljer. Signerad Gustavsberg 1929 JE. Diameter 25,5, höjd 13,5 cm.
Smärre ytslitage. Ställvis krackelerad. Små glasyrmistor.