Fanerat med björk samt med svärtade detaljer, skrivklaff framför låd- och fackinredning, nedtill tre lådor. Bredd 112 cm, djup 54 cm, höjd 132 cm. Nyckel finns.
Slitage. Skador. Torrsprickor. Fanerskador. Lösa delar medföljer. Klaff går ej att stänga.