Praktskål, silver, finska stämplar, 1900-talets första hälft.
Oval form, på fot. Totallängd 43,5 cm, bredd 18 cm, höjd inkl uppåtsvängda hänklar 20 cm. Vikt ca 894 g.
Delvis otydliga stämplar, Helsingfors, även stämplad 830 S.