Stolar ett par, Gustavianska, av Melchior Lundberg d.ä, (mästare i Stockholm 1775-1812).
Målade stolar med skuren dekor. Kannelerade överkragade ben. Sarg med hörnfleuroner och bandfläta. Fast stoppad sits och rygg. En stol med stolmakareämbetes etikett. En signerad MLB. Sitthöjd 46 cm.
Renoverad. Färgbortfall. Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.