Skåp, barockstil, 1900-tal med äldre delar

Ek, skuren dekor av bladbårder, parställda figurer, varav en framför lönnfack, skåpsdörr framför lådinredning, spiralvridna ben, kulfötter. Bredd 78, djup 36, höjd 124 cm. Nyckel finns.

Smärre dekorbortfall och slitage, torrsprickor

Proveniens

Enligt uppgift gesällprov av bildhuggare Carl Wessén

Utropspris
5 000 SEK