Arvid Knöppel, Skulptur, osignerad, gips.
Gips, höjd 17,5 cm, längd 13 cm.
Ytsmuts. Mindre slitage.
Bland Knöppels många björnar som jagar och spanar finns också en komposition där björnen nyfiket tittar ner. I en variant av denna komposition (som kallas lekande björnar) sträcker sig en björn efter sin unge. Den finns som monumentalskulptur i Göteborg. Det finns också en variant utan unge vid Loviselundsskolan I Hässelby. Den ställdes ut på Smålands museums stora Knöppelutställning 1945. Det aktuella auktionsnumret i gips är sannolikt en förlaga, en variant, på denna.