Ole Wanscher, fåtöljer, ett par, "Colonial Chair OW 149", Carl Hansen & Son, Danmark.
Stomme av ek med skinnklädda plymåer. Brickmärkta. Sitthöjd 42, bredd 65, höjd 84 cm.
Smärre slitage och enstaka märken. Smärre fläckar. Enstaka skador i rottingen.