Fanerad med bl.a. mahogny. Rik intarsiadekor av blommor och musiktroféer. Kontursågad nedre sarg med musselformation. Tre lådor med beslag i mässing. Stenskiva. Bredd 120, djup 66, höjd 89 cm.
Fanerskador. Torrsprickor. Lagningar. Skador. Skivan med sprickor. Ett lås saknas. Blekt. Kompletterad, senare skiva och senare beslag. Nyckel saknas.