Gunnar Wennerberg, servisdelar, 74 st, "Blåsippa", Gustavsberg.
Tryckt dekor i blått. Bestående av:
21 mattallrikar, 24,5 cm.
9 djupa tallrikar, 24,5 cm.
8 förrättstallrikar, 22 cm.
9 assietter, 17,5 cm.
7 kaffekoppar med fat, fatens diameter 13 cm.
6 tekoppar med fat, fatens diameter 15 cm.
2 såsbåtar, 23 cm.
Såssnipa, 16 cm.
9 uppläggningsfat, olika former, 23-36 cm.
Kanna, 19,5 cm.
Terrin med lock och fat, 33 cm.
Tre kaffefat och fyra tefat medföljer. Bruksslitage. Nagg. Sprickor. Krackelyr. Enstaka lagade nagg. Enstaka lagade delar.