Fanérat med mahogny. Dubbla skåpdörrar med bakomvarande hyll- och lådinredning, delvis svartmålat delvis spegelinredd med glashylla. Bredd 107, djup 40, höjd 120 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Smärre fanerskador. Senare målning invändigt (luktar nymålat). Krackelyr.