Josef Ekberg, vaser, 2 st, jugend, Gustafsberg, 1900-talets början.
Flintgods, glasyr i gröna nyanser med dekor av stiliserade blommor och blad. Signerade JE Gustafsberg. Höjd 9,5-13,5 cm.
Krackelyr. Den mindre vasen med sprickor/lagning vid mynning. Den större vasen med glasyrdefekt.